SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ & DANIŞMANLIĞI

Kurumlar, kuruluşlar ve markalar; son zamanların trend sosyal medya uygulamalarında var olmak istiyorlar.

Bu nedenle kurumsal kimliklerini, marka bilinirliklerini artırmak için danışmanlık hizmeti almak amacıyla en doğru sosyal medya ajansını aramaktadırlar. Peki kurumsal sosyal medya yönetimi yaparken nelere dikkat edilmelidir? Bu alanda dikkat edilmesi gereken iki önemli başlık vardır. Bunlardan birincisi sosyal medya yönetimine başlamadan önce yapılması gerekenler, ikincisi de sosyal medya yönetimi sırasında yapılması gerekenlerdir.

Sosyal Medya Yönetimi Öncesinde Yapılması Gerekenler;

Brief

Sosyal medya uzmanları kurum hesaplarını yönetmeye başlamadan önce hem ajans içinde hem de çözüm ortağı olacağı kuruma bir brief vermek durumundadır. Bu da, uzmanın hem ileride oluşturacağı stratejiyi etkileyecektir hem de ajansın size sunacağı hizmetin kalitesini ortaya çıkaracaktır.

Rakip Analizi

Brief verildikten sonra danışmanlık hizmeti alınan ajansın sosyal medya uzmanlarının ilk işi, markanızın rakiplerini incelemek olacaktır. Bu sayede markanın diğer markalardaki konumu, güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılmış olacaktır. Rakip analizi yaparken; rakip kurumların hesaplarının takipçileri, abone ya da beğeni sayıları, günlük, haftalık ve aylık yapılan paylaşım sayıları, yine günlük, haftalık ve aylık artan takipçi sayıları, etkileşime cevap verilme süresi, düzgün moderasyon yapılıp yapılmadığı incelenebilir.

Strateji Planı Hazırlama

Sosyal medya danışmanı tarafından oluşturulan brief ve rakip analizi süreçlerinden sonra bir strateji planı oluşturulur. Bu planda sosyal medya yönetimi sürecinin nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Kriz yönetimi, günlük, haftalık ve aylık paylaşım sayısı, etkileşim oranları, moderasyon süreci, metin dili, görsel tarzı gibi süreçler bu başlığın ana maddeleridir.

Sosyal Medya Yönetimi Sırasında Yapılması Gerekenler;

İçerik Yönetimi

İçeriğin düzgün olması ve markayı yansıtıyor olması en önemli konulardan biridir. Bu anlamda sosyal medyanın bel kemiği aslında doğru ve güzel bir içeriktir diyebiliriz. İçerik görsellerinin ya da metinlerinin hedef kitleye hitap ediyor olması ve onları harekete geçirebilir cinsten olması önemli bir etkendir.

Reklam Yönetimi

Kurumsal sosyal medya hesabında paylaşılan postların daha fazla ve en doğru kişilere ulaşması için belli bir bütçe ayrılması gerekir. Doğru hedef kitle belirlenerek, markanızla ilgilenecek kişilere ulaşabilir ve beklentilerinizin karşılığını alabilirsiniz.

Moderasyon

Sosyal medya hesabına gelen DM, yorum ya da mesajlara en kısa sürede dönüş yapılmalı ve sorun varsa çözüme kavuşturulmalıdır. Hakaret, küfür, ırkçı, bölücü ya da nefret içerikli söylemler hariç yapılan olumsuz yorumlar engellenip silinmemeli, şikayetin sebebi ne ise en kısa sürede çözüm bulunmalıdır.

Rapor

Markanın sosyal medya yönetimiyle ilgili hazırlanacak haftalık ya da aylık raporlar içerik ve reklam kampanyası yönetiminde büyük bir yol gösterici olacaktır. Stratejinin doğru ilerleyip ilerlemediği, nerelerde doğru nerelerde yanlış yapıldığı çok net bir bicinde ortaya çıkacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Artık hemen hemen herkesin ve her kurumunda bir sosyal medya hesabı var. Peki böyle bir alanda nasıl var olunur ve bir sosyal medya hesabı nasıl yönetilir? Sosyal medya hesapları sürekli güncel, yeni ve farklı bir şeyler vaat ediyor olmalıdır çünkü insanlar artık saat ve dakikalarını değil, saniyelerini bize ayırabilecek durumda… Bu nedenle en kısa sürede istediğimiz mesajı hedef kitleye vermek zorundayız.

Neden Sosyal Medya Yönetimi Yaptırmalısınız ?

Siz de markanızı dijital dünyada var etmek ya da daha popüler hale getirmek istiyorsanız bu mecralarda var olmak zorundasınız.

Birçok kurum artık süreçlerini sosyal medyadan yönetiyor ve müşterileri ile buradan iletişime geçiyor. Dijital reklamlar, görsel ya da basılı reklamlarının yerini, DM ya da yorumla iletişim kurma ile WhatsApp’la iletişim kurma telefonun yerini almış durumda.

Yani birçok kullanıcı artık bu yöntemleri tercih ediyor. Markanızın modern ve sürekli gelişen çağa ayak uydurmasını istiyorsanız ve hedef kitlenizi kaybetmek istemiyorsanız sosyal medya yönetimi kaçınılmazdır.

Markanızı en iyi ve en doğru stratejilerle dijital dünyada var etmek ya da daha da bilinir yapmak istiyorsanız Grey Medya sizin için en doğru tercih olacaktır. Markanızı sosyal medyada hak ettiği yere getirmek ve rakiplerine fark attırmak istiyorsanız bizimle en kısa sürede iletişime geçebilirsiniz.